FRETKA, Putorius furo (Linné,1758)

je domestikovaná forma tchora. Otázka jej pôvodu nie je doposiaľ definitívne vyriešena. V súčastnej dobe prevláda názor, že vznikla domestikáciou severoafricko-španielskej formy tchora tmavého.

V zdivočenej forme žije na Sardínii, Sicílii a vysadená bola tiež na Novom Zélande. Fretka je stredne veľká kunovitá šelma, ktorá vyniká živým temperamentom schopnosťou šplhať a neuveriteľnou obratnosťou.

Dĺžka jej tela u dospelých samcov je 38 – 45 cm, hmotnosť 1800 – 2000g, u samíc je dĺžka 35 – 37 cm, hmotnosť 1000 – 1200g. Sfarbením pripomína tchora tmavého. Existuje aj vzácnejšia albinotická forma.

Chov

Nie je náročný. Fretka si pomerne dobre zvykne na domáce prostredie. Potravu z väčšej časti tvorí živočíšna zložka. Rastlinnú zložku pridávame do krmiva len na spestrenie, nikdy nie ako hlavné krmivo. Zo živočíšnych krmív môžeme skrmovať konzervy a taktiež granulované krmiva pre psov a mačky. Do krmiva pridávame slepačie vajcia, mlieko, tvaroh, jogurty. Fretky s chuťou konzumujú rôzne vnútornosti, živé hlodavce (myši, potkany, mladé králiky), obojživelníky, vtáky a hmyz. Z rastlinnej zložky podávame príležitostne ovocie (jablká, hrušky, banány, pomaranče, mandarínky, maliny, jahody), lesné plody, šaláty, varené zemiaky, piškóty, strúhanú mrkvu, ovsené vločky a kompóty.

V posledných rokoch sú vyrábané špeciálne kŕmne zmesi pre fretky ako granulované tak aj vo forme konzervy.

Rozmnožovanie a odchov

Býva taktiež bez väčších problémov.
Pohlavnú dospelosť dosahuje vo veku 6 – 9 mesiacov a v chove (na farmách) sa využíva 3 – 5 rokov. Ruja sa vyskytuje 2 – 3 krát do roka.

Prejavy ruje u fretiek sú veľmi charakteristické a viditeľné. Začiatok ruje je sprevádzaný nápadným zväčšením vulvy a po celú dobu ruje pozorujeme serózny (číry, priehľadný) výtok z pošvy. Tieto zmeny ustupujú najneskôr do 60 h po spárení. Ovulácia je provokovaná. To znamená, že vajíčka sa objavujú vo vajcovodoch za 30 – 40 h po spárení, kedy dochádza ku ich oplodneniu.

Párenie je doprevádzané „zviazaním“, ktoré trvá 15 – 90 min. Počas párenia zvieratá nevyrušujeme! Dĺžka gravidity je 41 – 43 dní. Fretky sa vyznačujú vysokou plodnosťou až 16 mláďat. Priemerne pri optimálnych podmienkach sa rodí 6 – 9 mláďat o hmotnosti 7 – 9g.

Mláďatá odstavujeme vo veku 6 – 7 týždňov. Ku ďalšiemu páreniu môže prísť o 7 – 14 dní po odstave. Chov fretiek je polygamný s pomerom jeden samec ku štyrom až desiatim samiciam.

HLODAVCE

Králiky

Dospievajú vo veku 5 – 6 mesiacov. Na rozmnožovanie ich využívame vo veku od 7 – 9 mesiacov. Dĺžka gravidity je 28 – 32 dní. Mláďatá očkujeme vo veku 6 týždňov.

Normálna telesná teplota králikov je 38,5 – 39,5 stupňa. Frekvencia dychu je 50 – 60 za minútu.

Vhodné krmivo: ovos, jačmeň, kukurica, slnečnica, mrkva, repa, ďatelina, seno, kapusta, kareláb alebo komerčne vyrábané zmesi pre králiky.

Morčatá

Dospievajú vo veku 1 – 2 mesiace, na rozmnožovanie ich využívame od veku 4 – 5 mesiacov. Dĺžka gravidity je 63 – 72 dní. Rodia sa 2 – 4 mláďatá.

Dožívajú sa 7 – 9 rokov.

Škrečky

Pohlavne dospievajú v 2 mesiacoch a na párenie sú vhodné vo veku 3 – 4 mesiace. Dĺžka gravidity je 15 – 16 dní a rodí sa 3 – 12 mláďat.

Dožívajú sa 1,5 – 3 roky.

Vhodné krmivo: tráva, ďatelina, púpava, mrkva, ovocie, suché krmivo (obilniny, ovsené vločky) a suchý chlieb na obrusovanie predných zubov.